آمریکایی ها به مذاکره تمایلی ندارند/ در مقابل اقدامات خصمانه خویشتن‌داری نمی‌کنیم

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه ان.بی.سی مواضع کشورمان را درباره رویدادهای اخیر منطقه شرح داد.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه ان.بی.سی که پیش از این بخش کوتاهی از آن منتشر شد، در پاسخ به این سوال که آیا آزاد شدن کشتی حامل سوخت ایران توسط دولت جبل‌الطارق در واقع نوعی مبادله در قبال آزاد شدن کشتی انگلیسی بوده است، گفت: نه ما از ابتدا گفته‌ایم که این از نظر قوانین بین‌المللی غیرقابل قبول بوده است. ایران عضوی از اتحادیه اروپا نیست و ما مشمول مقررات اتحادیه اروپا نمی‌شویم. اتحادیه اروپا نیز مدعی این نیست که می‌تواند مقرراتش را به طور فرامرزی بر کشورهای دیگر اعمال کند. این واقعیت امر بوده است و همچنین مقصد این کشتی ارتباطی به اتحادیه اروپا نداشته است . این درحالی است که ما محدودیتی را به رسمیت نمی‌شناسیم و به تجارتمان با هر کشوری که بخواهیم ادامه خواهیم داد. اما این موضوعی بود که ما به وضوح به انگلیس و دولت جبل‌الطارق اعلام کردیم و دادگاه در جبل‌الطارق تصمیم گرفت این کشتی را آزاد کند.

وی همچنین درباره کشتی انگلیسی توقیف‌شده توسط ایران گفت: این کشتی برخی مقررات دریانوردی را نادیده گرفت و باید روند مربوطه را در نظام دادگاهی ما طی کند. ما آن‌چه از دستمان بر بیاید انجام خواهیم داد تا روند را سرعت ببخشیم.

ظریف همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه درباره وجود ارتباط در زمان این دو رویداد گفت که ارتباطی وجود نداشته است.

وی ادامه داد: پیش از این ما درباره رعایت مقررات در زمینه محیط زیست، کانال‌های مناسب ارتباطی خویشتن‌دار بوده‌ایم اما هنگامی که با اقدامات خصمانه مواجه شویم نباید خویشتن‌داری کنیم. این دو موضوع در این حد با یکدیگر مرتبط بوده‌اند، اما این نمونه بارزی از عدم پایبندی به قوانین دریانوردی در تنگه هرمز و خلیج فارس بود. به همین دلیل است که [نفت‌کش انگلیسی] توقیف شده بود.

وزیر  امور خارجه ایران سپس درباره این که با توجه به پر تردد بودن خلیج فارس و تنگه هرمز و بالا بودن امکان وقوع حادثه، ایران چگونه می‌تواند این خطر راکاهش دهد، گفت: از نظر تاریخی، ما امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را تعیین کرده‌ایم، این مناطق شریان‌های حیاتی ما هستند. ما به تامین امنیت همه ادامه خواهیم داد. اما اگر کشورهایی از خارج منطقه بخواهند امنیت ما را به خطر بیاندازند،‌ اتحاد نظامی علیه ایران تشکیل بدهند و ائتلافی با هدف این تشکیل بدهند که ایران منفعتی نبرد با توجه به این که کشوری ساحلی است، دچار یک اشتباه محاسباتی جدی شده‌اند. همان طور که شما گفتید اینجا یک منطقه آبی کوچک و به شدت پرازدحام است.

وی سپس با اشاره به سرنگون شدن هواپیمای مسافربری ایرانی توسط ناو آمریکایی در سال‌های گذشته که به جان باختن ۲۹۰ نفر از غیرنظامیان منجر شد، ابراز امیدواری کرد که چنین اتفاقی دیگر رخ ندهد و گفت که فکر نمی‌کند آمریکا یا هیچ حضور نظامی خارجی دیگری در منطقه بتواند برای کسی امنیت برقرار کند. ما می‌خواهیم که خلیج فارس و تنگه هرمز برای همه در امنیت باشد.

ظریف در ادامه این گفت‌وگو درباره این که آیا راه ارتباطی پنهانی برای دو طرف وجود دارد که بتوانند راجع به حوادث بالقوه وجود دارد یا نه، اظهار کرد: ما به طور رسمی از کانال دولت سوییس در ارتباط هستیم که حافظ منافع آمریکا در ایران است. این در گذشته کارآمد بوده است. اما این در شرایطی است که کسی به دنبال گسترش تنش نبوده و همه به دنبال کاهش تنش باشند. من چنین چیزی را نمی‌بینم و فکر می‌کنم کسانی هستند که می‌خواهند آمریکا و دونالد ترامپ را در دامی قرار دهند که انتخابی به جز گسترش تنش نداشته باشند.

وی همچنین در این زمینه اشاره کرد که به مواضع جان بولتون و نتانیاهو واقف است.

وزیر امور خارجه کشورمان سپس با اشاره به مدت زیادی که صرف مذاکرات هسته‌ای با دولت قانونی پیشین آمریکا شده بود در پاسخ به این سوال که آیا اگر امکان این باشد در غیاب افراد تندروی دولت آمریکا با دونالد ترامپ مذاکره‌ای انجام شود، می‌توان به توافقی جدید دست یافت، گفت: ما در حال حاضر هم یک توافق داریم. درآمریکا انقلابی اتفاق نیفتاده است.

وی در جواب خبرنگار ان.بی.سی که گفت«پس مذاکره بیشتری انجام نخواهد شد» اظهارکرد که مذاکرات را نادیده نمی‌گیرد اما مذاکرات باید بر مبنای «احترام متقابل» و نه لزوما بر اساس «اطمینان متقابل» باشند، چراکه توافق هسته‌ای موجود بر اساس «عدم اعتماد دوجانبه» انجام شده است اما[ این توافق] مبتنی بر این واقعیت است که دو کشور یک‌دیگر را به عنوان شرکای در حال مذاکره‌ای به رسمیت می‌شناسند که به کلمات و امضای خودشان احترام می‌گذارند.

 وی افزود: [این دو طرف مذاکره] به سادگی یک توافق را ترک نمی‌کنند و این توافق، توافق معمول نبوده و دارای سازوکاری برای حل‌وفصل کردن مجادله‌ها است.

ظریف با توجه به این اظهارکرد که فکر نمی‌کند اگر آمریکا درباره تمایلش به مذاکرات جدی بود از فرصتی که زمان، مکان و دسته‌ای از اصول مشخص را برای مذاکرات جدی در اخیارش می‌گذاشت، رویگردان می‌شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه این گفت‌وگو درباره ادعاهای آمریکا مبنی بر این که ایران در زمینه‌های مختلفی از تروریسم حمایت می‌کند و به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است، تشریح کرد: اول از همه این که توافق هسته‌ای در زمینه اختلاف‌های منطقه‌ای ما انجام شد و اختلاف‌های منطقه‌ای ایران و آمریکا پس از توافق هسته‌ای آغاز نشده است. ما تصمیم گرفتیم که بدون تعصب به تفاوت‌های منطقه‌ای یکدیگر به یک توافق هسته‌ای دست پیدا کنیم و این که تفاوت‌های منطقه‌ای ما به چیزهایی که بر سر آن‌ها در توافق کردیم، آسیبی وارد نکند.

وی در مورد دوم با اشاره به موارد مختلفی از فعالیت‌های کارشکنانه آمریکا در منطقه مانند حمایت از صدام حسین در حمله به ایران، حمایت از طالبان در سلطه بر افغانستان در دهه نود میلادی، زندانی کردن نخست‌وزیر لبنان، بمباران یمن، حمایت از داعش در سوریه و مواردی دیگر از این دست گفت که این ایران نیست که منبع بی‌ثباتی در منطقه است، بلکه اتحاد آمریکایی است.

ظریف همچنین راجع به این که آیا ایران حاضر خواهد بود درباره مواردی که مورد بحث هستند،  مذاکراتی جداگانه داشته باشد، گفت: ما زمانی که در حال مذاکره توافق هسته‌ای بودیم گفتیم که اگر آمریکا در اجرای تعهداتش، جدیت و صداقت به خرج دهد احتمال دارد این امکان فراهم شود که درباره موضوعات دیگر هم گفت‌وگو کنیم. ما تفاوت‌های بسیاری درباره این موضوع‌ها داریم.این آمریکا بوده که در جای اشتباهی از تاریخ ایستاده است. آمریکا نه تنها از تروریسم اقتصادی علیه ایران حمایت می‌کند، بلکه در آن مشارکت دارد. ممکن است بیماران سرطانی به علت عدم داشتن داروهای مورد نیازشان جان خود را از دست بدهند. خوشبختانه ما حدود ۹۷ درصد از نیازهای دارویی‌مان را می‌توانیم با تولیداتمان برطرف کنیم اما هنوز به بخشی از آن‌ها نیاز داریم و نمی‌توانیم وارد کنیم و این به این دلیل نیست که آمریکا شرکت‌های دارویی در ایران را تحریم کرده است، بلکه به این دلیل است که مسیر تبادلات مالی را بسته است.

وی همچنین گفت که آمریکا مجوزی برای شرکت‌هایی که می‌خواهند در زمینه‌ تبادلات بشردوستانه با ایران همکاری کنند، صادر نکرده است و ایران قادر نیست تبادلات مالی برای خریدن دارو و غذا انجام بدهد.

ظریف در پاسخ به این پرسش که ایران برای کاهش تاثیر این تحریم‌ها حاضر است چه اقداماتی انجام بدهد و آیا از آنچه که  «فعالیت‌های خصومت‌آمیز» خوانده شد، دست خواهد کشید، گفت: ما بر این باوریم که اگر ایران سیاست خود را دنبال نمی‌کرد، اکنون عاملان متخاصمی همچون داعش بر قلمروهایی از منطقه حکومت می‌کردند. ما اول از همه باید تشریح کنیم که فعالیت بدخواهانه چه نوع فعالیتی است. ما در این منطقه بوده‌ایم. هفت هزار سال است که در این منطقه‌ایم و امیدوارم هفت هزار سال دیگر نیز در آن بمانیم. این آمریکا است که در این منطقه جایی ندارد.این آمریکا بوده که نابسامانی به بار آورده است. دونالد ترامپ خودش گفت که ۷تریلیون دلار هزینه کرده و خون‌ها ریخته است. نتیجه آن چه شده؟ داعش. شاید به طور مستقیم نباشد اما به واسطه اقدامات آن حاصل شده است؛ چرا که اشغال[یک سرزمین] موجب تنازع و نارضایتی می‌شود.

Yes, It's responsive!
The web was meant to be read, not squished.

Prevent browser wanking and get back to reading.

Developed by Mohammad Arab

Muse Fact